Postitused

Kuvatud on kuupäeva jaanuar, 2021 postitused

Tammetõrude tervis ja heaolu.

Kujutis
 Meile on teada tõde, oled see mida sööd. Vaatlesime toidupüramiidi (PS see on aegade jooksul muutunud. Mis oli tõde aastaid tagasi pole seda enam täna!) ja kinnistasime oma teadmisi, mida süüa rohkem. Lapsed rääkisid, mis neile maitseb ja otsisid selle toidu üles. Meil on üks tore mäng mis aitas meil kinnistada toite - mida peab sööma rohkem ja mida vähem.  Lapsed oskasid valida tervislikemaid asju. Kuid tõdeti, et natuke kommi võiks ikka ka süüa. Hiljem voolisid lapsed plastiliinist toidupüramiidile asju. Kasutades oma fantaasiat ja soove. Selliseid asju vooliti nagu all piltidel. Väga populaarseks osutus porgand.  Teeme edaspidi tervislikke valikuid rohkem! Head ISU!

Vahtraninad ''Loomad ja linnud talvel''

Kujutis
Sellel nädalal tegid Vahtraninad tutvust lindude ja loomade eluviisidega talvel. Lapsed õppisid ning tunnevad erinevaid loomi, kes magavad ja kes ei maga. Nad teavad mitmeid tuntumaid loomi ning nende eluviisi.Näiteks, et karu ja siil magavad talveund ning ei vaja sööki, aga rebane ja põder ei maga. Nad tunnevad pildi pealt ära rasvatihase, leevikese ja sinitihase. Nad teavad, et neid linde võib toita ja isegi et peab, sest neil võib olla raskusi leida endale talvel toitu.  Lapsed valmistasid lindudele linnumajakesed, mis tulid vahvad välja ning viisid need koju, et riputada puudele. Lasteaia õuealale viisime suure käbi, mille ümber oli rasv ning seemned, et linnud tuleks siia lähemale sööma ja lapsed saaksid neid näha. Käisime ka jalutuskäigul mere ääres, et tee peal näha erinevaid linde ning kuulata nende hääli ja lume pealt otsida erinevaid loomade jälgi.

"Värav linna ja mere vahel" muuseumitund Meremuuseumis, Pähklid

Kujutis
Muuseumitunni (teemaks " Värav linna ja mere vahel ") räägiti lastele linnavärava tornist Paksust Margareetast, linnamüüri tähtsusest keskajal ja katuseterrassil oli linnamüüri ka pikalt näha. Samuti olid näha Tallinna kui keskaegse linna kirikutornid ja lai vaade merele. Lastele näidati, kus on tänapäeval mere piir ning kus keskajal laksus kaldale mere - praeguse trammitee kohal oli mere piir. Muuseumis nägid lapsed vanast sadamast, laevadest ja väikestest paatidest maketti, kus laevu ja paate sai ise kujuteldaval merel liigutada ning neile kaupa peale laadida. Eriti pompöösne oli Tallinna Reidi tee ehitusel vanast merepõhjast (savist ja liivast) välja tulnud iidne kaubalaev - koge, mis läbis pikaldase restaureerimise ning on nüüd uhkelt riputatuna läbi muuseumi mitme korruse vaadata. Muuseumis nägid lapsed mitmeid-mitmeid laevamudeleid, meremeeste (madrustest kuni kapteniteni) ülikondi = vorme, udusireene, petrooleumilampe jne. Giid andis lastele väikeste kotikeste sees ära

Käbide rühma loodusvaatlus

Kujutis
Lapsed nimetasid lasteaia õuealal talvisele loodusele iseloomulikke tunnuseid.  Lapsed vaatlesid õues kuuske ja mändi ning nende vilju ja tõid välja nende erinevused. Lapsed nimetasid erinevaid metsloomi ja linde ning tõid välja erinevused.  Lapsed joonistasid šablooni järgi kuuski ja kaunistasid need "lumega". Lapsed voolisid metsa erinevaid metsloomi ja linde.  18-22. 01. 2021

"Talisport - kelgutajad" Pähklite rühmas

Kujutis
Pähklite rühmas on selle nädala teemaks "Talisport ja tervislikud eluviisid" .  Esmaspäeval koostasime tahvlile mõistekaardi TALISPORT. Lapsed said öelda erinevaid talispordi alasid: UISUTAMINE, SUUSTAMINE, KELGUTAMINE, LUMELAUATAMINE, JÄÄHOKI jne ning nende öeldud aladega täiendasime mõistekaarti. Iga laps sai ka öelda, milliste aladega tema tegeleb. Tore oli tõdeda, et tänavune talv on meil olnud imeline ja lapsed on saanud nii kelgutada, suusatada, uisutada kui ka lumelaudu ja mäesuuski proovida. Kunsti tegeluses täna (teisipäeval) meisterdatud kelgutajaid arendasid lapsed peenmotoorikat, voltides kelku ja kelgumeest. Abimeesteks olid jällegi värvipliiatsid, käärid ja liim. Lõpptulemusena valmisid ägedad kelgutajad, keda Padriku kelgumäel näha võib! :)

"Talisport - suusatajad" Pähklite rühmas

Kujutis
Pähklite rühmas on selle nädala teemaks "Talisport ja tervislikud eluviisid".   Esmaspäeval koostasime tahvlile mõistekaardi TALISPORT. Lapsed said öelda erinevaid talispordi alasid: UISUTAMINE, SUUSTAMINE, KELGUTAMINE, LUMELAUATAMINE, JÄÄHOKI jne ning nende öeldud aladega täiendasime mõistekaarti. Iga laps sai ka öelda, milliste aladega tema tegeleb. Tore oli tõdeda, et tänavune talv on meil olnud imeline ja lapsed on saanud nii kelgutada, suusatada, uisutada kui ka lumelaudu ja mäesuuski proovida. Kunsti tegeluses valmistasime täna (teisipäeval) nädala teemast raames "Suusatajaid ja kelgutajaid". Suusatajate tegemiseks kasutasime värvilisi jäätisepulki, hambatikke, poisi, tüdruku ja lumememme šabloone, abimeesteks värvilised pliiatsid, käärid ja liim. Tööd tulid hästi vahvad ja ilusad. Kui lapsed magama suundusid, pani õpetaja uhked suusatajad vatist meisterdatud kelgumäele ja sõit võis alata! :)

Pihlamarjad- "Rasvapala linnukestele"

Kujutis
Sel nädalal ammutavad Pihlamarjad loodusalaseid teadmisi lindude vallas ning said teada, et talv on paljude lindude jaoks keeruline aeg, sest toidu kättesaamine ei ole nii lihtne, kui maad katab lumi. Siinkohal saab abi osutada inimene, pakkudes linnukestele toidupalakesi ning ühtlasi jälgida meeleolukat vaatemängu toidulaual askeldavate lindude näol.  Pihlamarjade rühm otsustas siinjuures lindudele ka ise abiks olla ja valmistada ühiselt üks maitsev rasvapala. Kasutasime selleks naturaalset maitsestamata searasva, seemneid ning kaerahelbeid, mille omavahel kokku segasime ja võrgu sisse pakiks koondasime, kust linnukesed hõlpsasti toidu kätte saavad.  A ntud teguviis õpetab lapsi vaatlema ja tähele panema loodust enda ümber, lindude eest hoolitsema ning kasvatab ka vastutustunnet. Ühtlasi on see hea võimalus õppida tundma erinevaid linnuliike. Seoses eelnevaga said lapsed veel teada, et nüüd tuleb lindude toitmisel abiks olla kevadeni ning veel sedagi, et kõiki linde, nagu näit

Linnumajade meisterdamine ja taaskasutus, Pähklid

Kujutis
Tänases kunstitegeluses meisterdasid lapsed algul kleepetööna "Lindude söögimaja", kusjuures kleepetöö detailid olid geomeetrilised kujundid: kolmnurk, ruut, ristkülik (mitmes suuruses) ja romb. Häälisime neid nimetusi meeldetuletuseks (lõimituna Matemaatikaga), seejärel liimis iga laps oma lindude söögimaja nii, et paigutus aluspaberil ilus jääks. Lapsed püüdsid tööd teha puhtalt. Lindude söögimaja kaunistati pärast pintsli abil valge guaššlumega, mis omakorda muutis töid elavaks. Kõik lapsed said selle tööga hästi hakkama.

Pihlamarjad- "Õuesõpe"

Kujutis
Õuesõpe on üks paljudest võimalustest lapse igapäevasele reaalsele elule lähemale viimiseks. Õuesolek parandab nii laste kui õpetajate tervislikku seisundit ning selle käigus areneb laste motoorika, paraneb keskendumisvõime ja mälu. Seoses sellega teeb Pihlamarjade rühm kõik liikumistunnid õues.

Lindude toitmine talvel, Tammetõrud

Kujutis
Sel nädalal tegid Tammetõrude lapsed tutvust lindudega, keda talvel toita. Lapsed tunnevad ära plakatilt leevikese, tihase, varblase. Neid linde võib talvel toita. Samas teavad Tammetõrud, et luik, part ei vaja toitmist ja neid ei tohiks toita. Neid linde toites aga teeme me neile halba oma heade soovidega. Siis linnud ei lenda ära ja võivad jääda veekogus jää vangi. Aga meie viisime oma toidu, milleks oli käbi kus ümber oli rasv ja päevalilleseemned, õuealale puu külge. Loodame, et linnud julgevad tulla meile nii lähedale sööma. Kui ei julge siis viime selle lähedal asuvasse metsa lindudele. Lisaks panime ka aknast nähtavale kohale põõsasse rasvapallid. Loendasime üheskoos mitu palli sai põõsa külge. Neid palle tuli loendades kokku erinev lastel.  Jälgime aknast, kas ja kes meie toidupalle võiks süüa tahta.