Tervisliku toitumise nädal 10.01-14.01 lasteaias

"Pähklid"

11.01: Mina ja keskkond tegevuses räägiti lastele veelkord tervisliku toitumise tähendusest, vaatlesime lastega seinal olevat tervisliku toitumise püramiidi. Lapsed said värvikate näidete varal teada, milliseid toiduaineid peab iga päev sööma, ehk mis on meie toitumise alus, ning mida teatud korrad (või harvemini) nädalas. Lapsed vaatasid toidupüramiidi pilti, tundes ära kõik köögi-, juur- ja puuviljad ning marjad. 




Seejärel valmistasime lastega ise tervislikke muffineid, kasutades suhkru asemel banaane. Lisasime 1 pk.-le muffinipulbrile poole selle kogusest "8 teravilja helbeid", lisasime vajaliku koguse rapsiõli ning vett. Taigna vispeldamisel said kõik lapsed kaasa lüüa, et tainas hästi seguneks. Taigna vahele vormidesse lisasid lapsed kuldseid rosinaid (mis andsid magusust) ning jõhvikaid. Peale lisati veel õhuke kord tainast. Siis läksid muffiniplaadid ahju ja kokatädi küpsetas need lõunasöögi lisandiks meile valmis. 









Lastele nende valmistatud muffinid väga maitsesid.



"Tervisliku toitumise nädal Kastanimunade rühmas

10.- 14. Jaanuaril oli Kastanimunade rühmas nädala teemaks Tervisliku toitumise nädal. Tervisliku toitumise nädala puhul vaatasid ja tutvusid Kastanimunade rühma lapsed Toidupüramiidi plakatiga, valmistasid rühmas õpetajate juhendamisel tervislikku küpsisetorti ja värsket smuutit ning mängisid lauamängu "Toidupüramiid".

Toidupüramiid



Toidupüramiidi lauamäng

Tutvunud Toidupüramiidi plakatiga ning vesteldes hommikuringis millised toiduained ja joogid kuuluvad tervisliku toidu hulka, kogusid lapsed teadmisi mis on tervislik toit. 
12. Jaanuaril valmistasid lapsed õpetajate juhendamisel tervisliku küpsisetordi. Kasutasime küpsisetordi valmistamisel maitsestamata kohupiima, piima, toormoosi, mustikaid, küpsiseid, banaane ja apelsine. 
Iga laps sai iseseisvalt ühe kihi torti teha. 


Tervisliku küpsisetordi retsept




Hakkame küpsisetorti tegema.


Iga laps sai ühe kihi torti teha.


Määrime tordile kohupiima.



Hakkame küpsisetorti kaunistama.





Kaunistame puuviljade ja marjadega.




Kaunistame küpsisetorti.


Tervislik küpsisetort sai valmis. 




Lapsed sõid lõunasöögiks magustoiduks enda valmistatud küpsisetorti. Tervislik küpsisetort maitses igale lapsele.

Õhtuooteks valmistasid lapsed õpetaja juhendamisel tervisliku smuuti puuviljadest ja piimast.

HURMAA, APELSINI, ÕUNA TERVISLIK SMUUTI

SMUUTI ON TEATAVASTI MÕNUS VAHEPALA, MIS PUUVILJADEST PAKATAVALT HÄSTI KÕHTU TÄIDAB JA MAITSEB NII LASTELE KUI KA TÄISKASVANUTELE.

VAJA LÄHEB:

2-3 HURMAAD

1 BANAAN

2-3 HAPUKAMAT ÕUNA

1 APELSIN

KLAAS PIIMA, VETT VÕI MAHLA

VALMISTAMINE

PESE PUUVILJAD ÄRA, LÕIKA PARAJATEKS TÜKKIDEKS NING PANE KANNMIKSERISSE JA PÜREESTA.








HÄID MAITSEELAMUSI JA HEAD ISU!


KÄBIDE RÜHM

Käbide rühma lapsed uurisid tervisliku toitumise nädalal mina ja keskkond raames toidupüramiidi. Lapsed vaatlesid erinevaid toiduaineid ning arutlesid, miks on erinevad toiduained nii paigutatud ning mida peaks rohkem sööma ja mida vältima. 
Seejäre uurisid lapsed erinevaid kokaraamatuid- lapsed said teada, mis asi on "retsept" ning kuidas seda kasutada. Seejärel kaunistasid ka lapsed ise meie väljavalitud toitude retseptid. 
14.01.2022 hakkasime lastega kokkama. Tervislikuks toiduks valisime puuviljavardad, mis on kastetud maitsestamata jogurti sisse ning kohupiima-banaani kamavahu, kuhu ei ole lisatud suhkurt ega vahukoort. 
Lapsed jäid enda valmistatud toitudega rahule ning kõigile maitsesid nii puuviljavardad kui ka kamavaht. 


Lapsed lõikavad puuvilju kaussi. 


Lapsed moodustavad endale meelepärase puuviljavarda. 






Lapsed purustavad küpsiseid. 

Lapsed segavad koostisosad omavahel kokku.

Kamavahu kihiliselt kaussi panemine. 





Head maitsmist! :)






Tammetõrude tervislik nädal. 

Tammetõrud said uusi teadmisi ja kinnistasid eelnevalt saadud teadmisi tervislikkust toitumisest. 
Meie ladusime rongile tervislikke toiduainete nimesid vaadates pildilt toiduaine ja lapsed kleepisid taldrikule tervisliku salati.






Lapsed kinnistasid oma teadmisi toidupüramiidil. Mis toiduained on kehale vajalikud ja mida rohkem tarbida? Lapsed on teadlikud, mis toiduained kehale nii vajalikud ei ole ja mida peaks tarbima vähem. 



Tegime ühe tervislikuma küpsisetordi. Kuhu me ei lisanud juurde suhkrut.
Banaanide lõikamine ei olnudgi lihtne.


Iga üks andis oma panuse. 
Meie kook ei tulnud nelinurkne aga maitses sellegi poolest kõigile.





Neljapäeval esitasid Tammetõrude õpetajad kogu lasteaiale väikse ülevaate tervislikust toidust, keskendudes teavitamisele kui palju ühes või toiduaines on suhkrut. Valmistasime vaatamiseks suhkruseina. 


Reedel voolisime eriti tervislikud kamapallid. Meie lisasime sisse ka väikse marmelaadi tüki. Pallide voolimine meeldis lastele väga. Lapsed jagunesid pooleks, kellele maitses ja kellele mitte. Üks laps kommenteeris: Pole suuremad asjad aga süüa sünnivad küll. 








Vitamiini pomm, vikerkaare salat ning Peetri tervislik toitmine Vahtraninade rühmas


Tervisliku toitumise nädala alustuseks ootasid Vahtraninasid ''vitamiini pommid'', igal ühel neist selgitavad sedelid ja märgid peal. Lapsed uurisid ja puurisid ning said teada, mis värvi toidud on kasulikud näiteks südamele, veresoontele, luudele ja mis värvi toitu süüa, et meie kõhus elavad head bakterid kohe eriti rõõmustaksid ja paljuneksid. Õpetaja juhtis tähelepanu asjaolule, et meie vitamiinipommid nägid päris kahvatud ning haledad välja ning kohe pommide läheduses oli luusimas terve bande igasugu kahtlaseid vennikesi, ilmselt viirused, haigused, pisikud jms tervist ohustavad tüübid. Pidasime aru, ning otsustasime oma vitamiinipommid nii värviliseks ja tugevaks teha, et ükski haigus neist jagu ei saaks. Lapsed valisid igast värvist lemmikud puu- ja juurviljad ning asusid neid endale meeldivate vahenditega värvima. Kogusime oma pildid kokku ning suundusime koos oma kahvatute vitamiinipommide juurde, mis peale laste tehtud täiendust tervisest lausa särama lõid.

Kui vikerkaare värvides tervislikud toidud selged, valmistasid Vahtraninad nendest tervislikku salatit. Kõigepealt loositi tiimid, et sagin salatilaua ümber rahulikum ja kiirem oleks. Salatilaual oli valikus kurk, kirsstomat, porgand, salatilehed, paprika, seemned ning sool maitseks. Iga tiim tuli kordamööda laua juurde ning enne salati valmistamist, tuli öelda, millega laual tegu on ning mida erinevad värvid meile kasulikku teevad. Seejärel sai iga laps endale kokku panna meeldiva salati ning asuda parima juurde- selle söömise!

Vahtraninad mängisid ka õppemängu ''Toida Peetrit'', et panna veel oma teadmised proovile ning kinnistada ka laste tähtede tundmise ning lugemise oskust. Mängu käik: lapsed istuvad ringis, ringi keskel on karp ''Peetri'' näoga, avatud suuga ning pildikaardid, mille ühel pool on pilt (alla poole asetatud) ja teisel sõna. Järjekorras võtab laps kaardi ning loeb sõna kokku ja otsustab, kas sellel kirjutatu/ kujutatu on Peetrile tervislik söök või mitte. Kui on tervislik, siis võib sõnakaardi Peetrile suhu libistada, kui mitte, siis pannakse see kõrvale. Arutasime lisaks, et mõned toidud pole küll nii tervislikud (pitsa, burger, jäätis), aga vahepeal võib ikka seda endale lubada. Sellised kaardid asetasime Peetrile hammaste vahele. Vahtraninadele meeldis Peetri toitmine väga ning nende teadmised on tervislikust ja mitte tervislikust toidust head. 






















Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Leivanädal lasteaias 04.-08.10

Pähklite rühma päkapiku töötuba: "Jõulukaartide meisterdamine"

"Tormine meri, rannik ja laevad”